Kalkulator premii wydajnościowej
Są różne sposoby by zmotywować pracownika do wydajniejszej pracy. Oczywiście zawsze można po prostu podnieść mu pensję, czyniąc go szczęśliwym (czasowo) i bardziej odpowiedzialnym za swoje stanowisko. W naszej firmie wydajność liczymy dla pracowników w dziale produkcji. Nie od dziś wiadomo, że są oni słabo zmotywowani - otrzymują zazwyczaj pensję w okolicach najniższej krajowej, plany urlopowe firmy są często zmieniane, pracownicy nie mają więc poczucia stabilizacji potrzebnej do wydajniejszej pracy. Odpowiednie naliczanie premii wydajnościowej mogłoby w znacznym stopniu pomóc w uzyskaniu kilku zasadniczych celów:
1) Obniżeniu nieobecności chorobowej i ilości urlopów na żądanie (zdarzały się dni, kiedy w jednym dziale brakowało 20 ludzi)
2) Zwiększeniu odpowiedzialności i świadomości u pracownika co do globalnego obrazu wydajności jego grupy w fabryce
3) Eliminacji zjawiska nepotyzmu premiowego wśród kadry zarządzającej średniego i wysokiego szczebla
4) Ułatwieniu naliczania premii przez dział kadr
Kalkulator Premii Wydajnościowych (KPW) ma za zadanie rozwiązać 4 powyższe kwestie. Oto on:
Krótki opis wygląda mniej więcej tak:
Wszelkie zmienne wprowadza się w żółte pola, inne pola wyliczane są automatycznie.
1) Na początku interesują nas dane osoby, dla której wyliczymy premię a więc: Imię, Nazwisko, stanowisko i grupa, do której należy.
2) Druga zmienna do podstawa wynagrodzenia w kwocie brutto
3) Urlopy pracownika - DPR - Liczba dni pracujących, UŻ - Urlop na żądanie, UW - urlop wypoczynkowy, NN - nieusprawiedliwiona nieobecność, ZCH - zwolnienie chorobowe.
4) Subiektywna ocena pracy pracownika przez bezpośredniego przełożonego (skala 1-5)
5) Suma nadgodzin w miesiącu
Kalkulator działa tak, że od podstawy wynagrodzenia wylicza premię maksymalną (według danych w Arkuszu2 - o tym dalej).
Jest to pewien procent wynagrodzenia, od którego to procenta odejmuje się następnie punkty procentowe.
Druga strona arkusza służy do wydruku. Z pozoru jest to tylko alternatywny sposób przedstawienia danych z kalkulatora, w praktyce jednak może się okazać potężnym narzędziem motywującym pracownika. Osoba, która otrzymała taki wydruk wraz z kwotą premii może od razu zobaczyć, które z elementów pracy (frekwencja, wydajność, ocena przez przełożonego) są u niego niewystarczające. Wydruk pokazuje punktowo i procentowo wszystkie wartości (-), za które nastąpiły potrącenia. W kolejnym miesiącu nasz pracownik będzie musiał się bardziej starać doskonale wiedząc, co ma zrobić by otrzymać maksymalną premię.
Arkusz 2
Tutaj znajdują się dane bazowe dla kalkulatora. Innymi słowy są to dane, według których kalkulator będzie wiedział ile potrącić z kalkulowanej premii. Znajduje się tu pole premii maksymalnej (% podstawy), ilość dni pracujących (jeśli stała) itd.
Ocena pracy oraz potrącenia za urlopy można łatwo prześledzić na rysunku. Godziny nadliczbowe zostały potraktowane jako dodatek do premii maksymalnej (czyli osobna premia), gdzie wartość brutto pobierana jest według przedziałów godzinowych ( na dole)
Po prawej znajduje się tabela z wydajnością danej grupy produkcyjnej wyliczona na zasadzie TARGET : RESULT. Wydajność jest również przeliczana na wartości procentowe.
I to mniej więcej wszystko. Wydaje mi się, że ważny w tym projekcie jest nie tyle kunszt w posługiwaniu się arkuszami excela, bowiem wykorzystane formuły są niezwykle proste, ale pomysł na kalkulację wraz z gotowym wydrukiem. Taka metoda po prostu musi zmobilizować naszego pracownika do wydajniejszej pracy i nienagannej frekwencji.
Pozdrawiam
4 Responses to Kalkulator premii wydajnościowej
Dzień dobry,
Czy ten arkusz można skądś pobrać?...
Pozdrawiam,
Jacek Brzeziński
Przyłączam się do pytania.
Dzień dobry,
czy można pobrać arkusz?
Pozdrawiam
Paulina
Obniżenie nieobecności chorobowej w firmie może być skutecznym sposobem na poprawę wydajności i efektywności pracy, a także na zwiększenie zadowolenia pracowników.
https://conperio.pl/
Something to say?